W dniach 08 - 10.05.2023 r. dwoje pracowników WTZ w Janowicy : Edyta Nowak i Paweł Maj uczestniczyło w warsztatach dotyczących standardu usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, opracowanego i wdrożonego w ramach projektu „ SAMI DZIELNI! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi”.
Spotkanie miało miejsce w Krakowie. Projekt realizowany przez Województwo Małopolskie – ROPS w Krakowie wspólnie z Gminą Miasta Tarnowa, Gminą Miejską Kraków, Gminą Wieprz, Gminą Zakliczyn oraz
Stowarzyszeniem na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, II Oś Priorytetowa – Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
Po obiedzie podzielono nas na kilkuosobowe grupy, w których pracowaliśmy nad rodzajami niepełnosprawności w kontekście: Identyfikacji potrzeb. Rozwiązań na podstawie własnych doświadczeń. Cechach i kompetencjach personelu pod kątem oczekiwań uczestnika projektu.
Przeprowadziliśmy trening, który pozwolił nam wczuć się w sytuację osoby z niepełnosprawnością sprzężoną. Podzielono nas na dwie grupy. Pierwszej założono ortezy, żeby usztywnić nogę i słuchawki wygłuszające - zadanie: wejść po schodach i przynieść po 2 krzesła; drugiej założono ciemne okulary, niektórym również słuchawki, dano laski dla niewidomych - zadanie: wejść po schodach, znaleźć w aneksie kuchennym paczkę paluszków i przełożyć je do kubeczka.
Mieliśmy okazję zobaczyć urządzenie mieszkań przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i porozmawiać z personelem.Po powrocie zajęliśmy się analizą współpracy grupy terapeutycznej (personelu) z indywidualnymi założeniami i potrzebami uczestników projektu jak też środkami motywacyjnymi.
Ostatniego dnia w podsumowaniu przedstawiono nam zarys ”bezpiecznej przestrzeni życiowej” i zasady rekrutacji. Omówiliśmy oczekiwania opiekunów i uczestników projektu, czynniki wpływu na efektywność i trwałość treningów.
Dziękujemy Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Krakowie i osobom prowadzącym szkolenie za możliwość uczestniczenia w nim.